Na začátku mého fotografování bylo pořízení digitálního fotoaparátu SONY P30 v létě roku 2001. Po půl roce se ukázaly jeho možnosti jako nedostatečné, a proto přišel na řadu následník SONY F707. Přestože se jednalo na svou dobu o špičkový přístroj, na jaře roku 2008 byl vyměněn za poloprofesionální zrcadlovku SONY Alpha 350. Poslední dobou si také vypomáhám skvělým fotomobilem NOKIA Lumia 1020 a řada testů proběhla také s pěkným kompaktem SONY WX80. Jako další přírůstek byl špičkový kompaktní foťáček SONY RX100 Mark III, který se v řadě případů zrcadlovce zcela vyrovná. A po dalších 7 letech jsem si pořídil ještě více nabušeného následníka SONY RX100 Mark VII.
Nové: SONY RX100 Mark VII
Aby se to nepletlo, tak jsem opět s výměnou fotovýbavy počkal 7 let (12. 8. 2022). Důvody jsem hledal těžko, protože už předchůdce splňoval v podstatě všechny moje potřeby. Cena ani po 3 letech neklesla ani o korunu, což ukazovalo na opravdu hodně kvalitní přístroj. A nakonec mě přesvědčil větší zoom, mnohem modernější a rychlejší zaostřování a další řada vychytávek. Sice oproti předchůdci chybí ND filtr, je horší světelnost a lehce menší výdrž baterie, nicméně doufám, že novinky tyto drobné nedostatky vynahradí. Všemu také velmi pomáhají naprosto úžasné recenze a video tutoriály.
Širokoúhlý objektiv Carl Zeiss se světelností F/2,8-4,5, snímač Exmor CMOS velikosti 1" s rozlišením 20,1 MPix, Zoom 24-200 mm, aktivní Steady Shot stabilizace, podpora NFC/WiFi, 20fps snímání, zpomalený záznam s rychlostí až 1000 fps, sledování objektů v reálném čase, automatické zaostření na oči lidí i zvířat, rychlost ostření 0,02 s, 357 bodů AF s fázovou detekcí a 425 bodů AF s detekcí kontrastu v ohniskové rovině, 4K video, Slow-Motion video, mnohem více možností Nastavení, výklopný a otočný 3" displej, ISO 125–12800, vestavěný elektronický OLED hledáček, automatické rozpoznání režimů, vstup na externí mikrofon, dotykový displej, vestavěné HDR, ale samozřejmě také vynikající kvalita fotek (JPG/RAW). Fotoaparát byl oceněn asociací TIPA jako BEST EXPERT COMPACT CAMERA 2020.
SONY RX100 Mark III
A opět po dalších 7 letech (12. 5. 2015) přišlo na řadu obohacení fotovýbavy. Důvodů bylo několik - neuvěřitelný posun technologie, potřeba malého, lehkého, ale velmi kvalitního přístroje, případně funkce a vlastnosti, kterými zrcadlovka nedisponuje nebo je má zastaralé, jako je třeba video, pěkná světelnost, lepší rozlišení, vestavěný ND filtr, více kreativních režimů apod.
Širokoúhlý objektiv Carl Zeiss s vynikající světelností F/1,8-2,8, snímač Exmor CMOS velikosti 1" s rozlišením 20,1 MPix, aktivní Steady Shot stabilizace, podpora NFC/WiFi, Full HD video, Slow-Motion video, výklopný a otočný 3" displej, velmi rychlé ostření, ISO 125–12800, vestavěný elektronický OLED hledáček, automatické rozpoznání režimů, vestavěné HDR, ale samozřejmě také vynikající kvalita fotek (JPG/RAW). Fotoaparát byl oceněn asociací EISA jako kompakt roku 2014-2015.
Digitální zrcadlovka SONY Alpha 350
Po dlouhých 7 letech (31. 3. 2008) jsem se odhodlal ke koupi digitální zrcadlovky. Přineslo mi to spoustu nových skvělých možností, ale pochopitelně i řadu věcí, které jsem u předchozí 707 nemusel řešit. Zkrátka a dobře, každý posun v tomto směru znamená pár kroků vpřed ale i nějaký ten krůček vzad.
Nový APS-C CCD snímač s rozlišením 14,2 MPix, LiveView, citlivost až ISO 3200 s funkcí High ISO Noise Reduction, rychlost závěrky 1/4000 s., 2,7" výklopný LCD displej, interní stabilizace SuperSteadyShot™, Procesor BIONZ s optimalizátorem dynamického rozsahu, funkce Smart Teleconverter, výdrž akumulátorů až 730 snímků, možnost spolupráce s GPS jednotkou. Fotoaparát byl oceněn asociací EISA jako fotoaparát roku 2008.
Objektiv SONY 16-105 mm/3,5-5,6
Zrcadlovka ale pochopitelně potřebuje objektiv. Dlouho jsem rozvažoval, zda vzít (levné) setové objektivy nebo nějaký lepší. Nakonec jsem se rozhodl pro velmi dobrý širokoúhlý objektiv SONY 16-105 mm/3,5-5,6 (ekvivalent 24-157 mm). Myslím, že to byla dobrá volba, kresba je skvělá, širokoúhlé ohnisko úžasné. Chybí snad jen makro, ale s ohledem na univerzálnost a ohniskový rozsah je možné tímto objektivemm pořídit 99% záběrů. Ostatně volba na tento širokoúhlý objektiv se 7násobným zoomem padla právě především s ohledem na jeho univerzálnost.
V kombinaci s Tamronem tak mám k dispozici téměř 20x "zoom", což poskytuje opravdu více než dostatečný rozsah pro veškeré mé aktivity.
Objektiv Tamron 70-300 F/4-5,6 Di VC USD
Po téměř 4 letech od nákupu výše uvedeného objektivu jsem se rozhodl pro pořádný ZOOM. Tamron slavil 60 let a připravil pro své příznivce velmi kvalitní, ale zároveň cenově dostupný zoom Tamron 70-300 F/4-5,6 Di VC USD (ekvivalent 135-450 mm). Práce s ním je opravdu skvělá, je rychlý, tichý a cenu EISA za nejlepší produkt roku 2010/2011 opravdu nedostal náhodou.
Externí blesk SONY HVL-F42AM
Dalším přírůstkem do rodiny se stal systémový blesk SONY HVL-F42AM. Je to externí blesk s GN42 (105mm objektiv, ISO 100), disponuje velmi přesným měřením ADI, které spojuje TTL měření a ovládání směrného čísla. Inteligentní úprava WB s informacemi o teplotě barev - optimalizováno pro nové modely α. Umožňuje vysokorychlostní synchronizaci při všech rychlostech závěrky. Zoom je možné ovládat automaticky i ručně. Odraz je nastavitelný 90˚ nahoru, 90˚ doleva a 180˚ doprava. Vestavěný široký panel pokrývá zorné pole až 16 mm. Součástí je stolek pro bezdrátové fotografování.
Stativ Vanguard Alta+ 204AP
Po odchodu stativu Velbon bylo třeba vybrat jeho nástupce. Ale protože doba za více než 10 let pokročila, potřeboval jsem tomu odpovídající produkt. Nakonec padla volba na vynikající stativ Vanguard Alta+ 204AP. Má ideální nosnost 2 kg, váží 1,35 kg (hořčíková slitina), takže není až takový problém ho nosit s sebou. Složený má jen okolo 50 cm a v ceně bylo i cestovní pouzdro. Má další řadu vychytávek, jako je možnost výměny či otočení středového sloupce (parádní pro fotky nízko u země), čtyřdílné nohy mají gumové patky (které ale ukrývají i ocelové bodce), a je možné je vyklopit do 3 přednastavených úhlů. Potěší i pohodlnější upevnění upínací destičky nebo vodováha. Skvělá je také 3cestná hlava s velmi plynulým chodem. Všechny důležité části jsou kovové, nehrozí tedy ani nějaké prasknutní, což bylo důvodem konce mého předchozího stativu. Více informací najdete třeba zde.
Polarizační filtr HOYA Pro1 Digital
Samozřejmostí bylo pořízení špičkového digitálního polarizačního filtru HOYA Pro1 Digital (Umožňuje odstranit či jenom mírně potlačit nežádoucí odlesky z povrchů jako jsou např. voda, sklo, kámen atd. Díky filtru dosáhnete jasnějších a více nasycených barev s lepším kontrastem. Je to nezbytný filtr pro fotografování zejména přírodních scenérií či při fotografování lesklých předmětů v interiéru. Filtr má nízkou obroučku.)
Ukázka účinků polarizačního filtru
Bez polarizačního filtru; S polarizačním filtrem
UV filtr HOYA HMC Super UV0
Pro nový zoom objektiv bylo třeba pořídit filtr, který bude zastávat především ochrannou funkci. Zvolil jsem tedy opět kvalitní a léty osvědčenou značku HOYA HMC Super UV0 (Hoya HMC Super je jeden z nejkvalitněji zpracovaných filtrů na trhu. Jeho kvalitní zpracování vrstvění skla s propustnosti 99,7 % zaručuje jednu z nejvyšších příček kvality v oblasti UV filtrů. Zároveň zaručuje jedinečně ostré fotografie a vyrovnanou světelnost. Oboustranný závit je samozřejmostí.)
Pamětová karta SanDisk CF 4GB Extreme III
Volba paměťové karty padla na rychlý SanDisk CF 4GB Extreme III (Tato karta byla vyvinuta pro profesionální používání v extrémních podmínkách. V současné době patří tyto paměťové karty k nejrychlejším na trhu. Minimální garantovaná přenosová rychlost dat je až 20MB/s. Tyto paměťové karty jsou navrženy tak, aby garantovaly minimální přenosovou rychlost dat za jakýchkoliv klimatických podmínek. Každá paměťová karta prochází testováním, zda-li splňuje nejnáročnější podmínky v rozsahu teplot od -25°C do 85°C. Paměťové karty ze série Extreme III jsou umístěny ve dvojitém speciálním vodotěsném pouzdře. Paměťové karty série Extreme III jsou dodávány společně se software Rescue PRO pro obnovu smazaných a naformátovaných paměťových karet. Balení také obsahuje neoprénový obal pro paměťovou kartu, který lze zavěsit na klíčenku.).
NOKIA Lumia 1020
Perfektní mobil s se skvělým 41MPix foťákem. Stabilizace, širokoúhlý objektiv, f/2.2, technologie PureView, makro od 15 cm, aplikace Lumia Camera, focení do RAWu, plně manuální ovládání, výborné noční snímky z ruky, LED dioda, xenonový blesk, nahrávání ve FULL HD, včetně velmi kvalitních mikrofonů vhodných i na nahrávání koncertů. S tímto mobilem už není problém nafotit běžný výlet, protože rozdíl s lepšími foťáky třeba podle webové fotogalerii asi nepoznáte. A navíc to skvělé večerní focení nebo snímky z interiéru na oslavách.
SONY F707 (od 24. 12. 2001)
Na podzim 2001 jsem si přečetl o vlajkové lodi - 5Mpix SONY DSC-F707. Když jsem potom těsně před vánoci objevil vynikající obdchůdek, kde ho měli za výbornou cenu (oproti oficiálnímu prodeji tam stál o 20 000 méně!), měl jsem pro sebe vánoční dárek. Tento poloprofesionální přístroj má již dnes své nástupce (F717 a především 8Mpix F828). Přesto i po 2,5 letech (kdy toto píšu) se jedná o špičkový a v mnoha směrech bezkonkurenční přístroj, dávající nádherné snímky. Podívejte se na velmi podrobnou recenzi F707).
První co doporučuji udělat, je vypnutí digitálního zoomu. Zbytečně to svádí k jeho používání a lepších výsledků potom můžete dosáhnout výřezem, či zvětšením ve Photoshopu. F707 má 5násobný optický a 2násobný digitální zoom. Velmi užitečná pomůcka pro společné fotografie a např. pro fotografování v muzeích je ministativ SONY, který můžu vřele doporučit všem fotoamatérům. Jeho cena se pohybuje okolo 100 Kč a jedná se o velmi dobrou investici.
Stejně tak jako kvalitní brašnu Tamrac, do které se dá bezpečně uložit, jak fotoaparát, tak i ministativ, dva filtry v krabičkách a další nezbytnosti - třeba jemný hadřík na optiku. Dalším nezbytným vybavením jsou alespoň dva SONY Memory Sticky 128 MB, na které se dohromady vejde minimálně 200 snímků v téměř nejvyšší kvalitě. Zcela zásadní věcí, která nesmí při fotografování chybět je kruhový polarizační filtr HOYA HMC. Díky němu získáte nádherné podání oblohy s temně modrou oblohou a bílými jasnými mraky, zredukujete odlesky od nekovových ploch a celkově dodá záběru čistší barvy a ostřejší vzhled (viz ukázka dole).
SONY P30 (od 10. 7. 2001)
V polovině roku 2001 (před svojí první expedicí) jsem si pořídil 1MPix foťák SONY P30. Uměl 3x optický zoom, perfektní makro od 2 cm, měl kvalitní akumulátor a vlastně vše, co pro počátky fotografování můžete potřebovat. Fotky 10x15 vypadaly výborně a troufnul jsem si i na větší. Nafotil jsem s ním více než 1 500 snímků a byl jsem moc spokojen. Nicméně po necelém půlroce jsem si uvědomil, že potřebuji něco kvalitnějšího, protože fotografování mě opravdu chytlo...